ДНУ в рейтингах

2022

 

       У щорічному академічному рейтингу українських закладів вищої освіти «Топ-200 Україна 2022» Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара посів 10 сходинку. Також ДНУ із сумарним індексом закладу – 11,18 упевнено став одноосібним лідером регіональних ЗВО.


       Високі нинішні результати університету в національному інтегрованому рейтингу «ТОП-200 Україна» стали можливими за рахунок покращення показників ДНУ у багатьох міжнародних рейтингах, що бралися до уваги. Власне оцінювання діяльності українських університетів у 2022 році спиралося на використання 10 важливих показників (6 міжнародних і 4 національних). Серед них найбільші вагові коефіцієнти отримали: академічна, науково-видавнича та міжнародна діяльність, оцінка науково-дослідницьких досягнень через порівняння сайтів університетів, цитованість наукових праць вчених університету у високорейтингових наукових виданнях, якість представлення та популярність закладу в інтернет-просторі.

       За результатами рейтингу закладів вищої освіти Дніпра, складеного інформаційним ресурсом «Освіта.ua», Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара вчергове визнаний лідером серед університетів Дніпра.

       Підрейтинг «Найкращі заклади вищої освіти областей» увійшов до консолідованого рейтингу закладів вищої освіти України 2022 року, в якому використані найбільш авторитетні національні рейтинги ЗВО України «Топ-200 Україна», «Scopus» та «Бал ЗНО на контракт», кожен з яких враховує різні критерії.

       В іншому підрейтингу, що узагальнює рейтингові місця регіональних освітніх закладів ІІІ-IV рівнів акредитації, наш університет посів четверту сходинку серед ТОП-10 ЗВО центрального регіону України. Це найвищий показник серед закладів, що представляють Дніпропетровську область.

       Також ДНУ демонструє високі місця у підрейтингу «Найкращі класичні університети України», де традиційно входить до першої десятки. Цьогоріч Дніпровський університет займає там дев’яту позицію.

       У підсумковій таблиці загальнонаціонального консолідованого рейтингу вишів ДНУ посів 20 місце.

       Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара посів четверте місце серед українських ЗВО у рейтингу кращих університетів світу Times Higher Education World University Rankings 2022. Усього до рейтингу університетів за версією британського журналу THE потрапили 10 закладів вищої освіти України. Крім того, ДНУ став єдиним представником дніпровських регіональних університетів у списку.

       Також ДНУ посів 11-ту сходинку в рейтингу Quacquarelli Symonds (QS) 2022 серед вітчизняних університетів. У 2022 році до рейтингу увійшли 38 закладів вищої освіти України, що на 3 менше, ніж минулого року. Зауважимо, що ДНУ – єдиний із університетів Дніпропетровської області увійшов до цього рейтингу, посівши в загальноєвропейському рейтингу позицію в групі 211-220.

       За даними моніторингу станом на січень 2022 року Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара піднявся на одну позицію в національній таблиці авторитетного академічного рейтингу Webometrics. Серед закладів вищої освіти України ДНУ наразі посідає 11-те місце.

       Загалом, найбільша на сьогодні система рейтингу світових ЗВО Webometrics Ranking of World’s Universities опрацьовує веб-індикатори понад 20 000 університетів світу. Класифікація Webometrics Ranking of World’s Universities формується за спеціальною методикою, розробленою у відповідності до Берлінських принципів рейтингування закладів вищої освіти (Berlin Principles on Ranking of Higher Education Institutions), визначених ЮНЕСКО, на основі незалежних, об'єктивних і відкритих даних інтеграції ЗВО в інтернет-мережі.

       Ранжування проводиться дослідницькою групою Cybermetrics Lab Національної дослідницької ради Іспанії (CSIC, Мадрид) двічі на рік – у січні та в липні. Заснований на комбінованому показнику, рейтинг враховує кількість проіндексованих пошуковими системами сторінок сайтів університетів, кількість завантажених на них файлів, а також зовнішні посилання та цитованість цих ресурсів.
 

       Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара другий рік поспіль – перший серед університетів дніпровського регіону та 16-й в Україні у рейтингу Transparent Ranking: Top Universities by Citations in Top Google Scholar Profiles.


       Рейтинг Transparent Ranking: Top Universities by Google Scholar Citations є одним із компонентів авторитетного рейтингу університетів світу Webometrics Ranking of World Universities, який оцінює показники активності університетів в інтернет-мережі. У якості параметру «прозорість/відкритість» Transparent Ranking by Google Scholar визначає найкращі університети за цитуваннями у профілях Google Scholar, аналізуючи кількість наукових матеріалів та їх цитування для кожного з академічних закладів.

       За даними січневого випуску 2022 року Webometrics за критерієм кількості цитувань інституційних профілів у Google Scholar із показником у 35 991 цитування Дніпровський університет імені Олеся Гончара посів 16-те місце в Україні. За цим показником наш університет виявився лідером серед усіх представлених дніпровських ЗВО. Наступними із регіональних університетів є: Український державний хіміко-технологічний університет – 48 позиція (14 558 цитування) та НТУ «Дніпровська політехніка» – 49 позиція (13 407 цитування). Зауважимо, що протягом року наш університет збільшив цитованість на 7 468 пунктів, що також є найкращим показником серед регіональних ЗВО.

       Цього разу до рейтингу увійшли 87 ЗВО України (минулого року – 77). Лідером українського національного рейтингу став Національний технічний університет України «КПІ ім. І. Сікорського – 131 247 цитувань.

       Світову першість у цьому рейтингу утримує Гарвардський університет із показником у 17255268 цитувань.

       Для складання рейтингу Transparent Ranking враховуються дані з 210 найбільш цитованих загальнодоступних інституційних профілів кожного університету в Google Scholar Citations, тобто профілів співробітників, які вказали повну офіційну назву ЗВО та корпоративну пошту в домені свого університету. Позицію в рейтингу Top Universities by Citations визначає власне аналіз цитованості топ-10 його авторів у Google Scholar.

2021

       Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара вперше увійшов до рейтингу Quacquarelli Symonds і одразу посів 11-ту сходинку.

       Рейтинг Quacquarelli Symonds (QS Emerging Europe and Central Asia University Rankings 2022) складається глобальним науково-дослідним консультаційним центром QS і об’єднує 450 найкращих університетів країн Європи та Середньої Азії, що розвиваються. У 2021 році до рейтингу увійшов 41 заклад вищої освіти з України, що на 16 більше ніж минулого року. Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара вперше увійшов до цього впливового рейтингу і одразу посів 11 сходинку.

       Зауважимо, що ДНУ посідає найвищу позицію серед університетів Дніпропетровської області. Національний технічний університет «Дніпровська політехніка» посіла 30-ту позицію цього рейтингу. Перші три позиції: Київський національний університет імені Шевченка, НТУУ «КПІ імені І.Сікорського» та ХНУ імені В.Каразіна.

       Для рейтингування враховуються 10 показників: академічна репутація університету, його репутація серед роботодавців, співвідношення кількості викладачів та студентів, кількість публікацій на одного викладача і співробітника, кількість цитувань на одну публікацію, частка іноземних викладачів і співробітників, частка іноземних студентів, частка викладачів та співробітників з ученим ступенем, глибина міжнародних наукових колаборацій та присутність закладу освіти в онлайн-середовищі.

       За даними Міністерства освіти і науки України, Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара знаходиться на четвертому місці серед українських ЗВО у рейтингу кращих університетів світу Times Higher Education World University Rankings 2022.

       Усього до нинішнього видання рейтингу університетів за версією британського журналу Times Higher Education (THE) потрапили 10 закладів вищої освіти України. Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара включений до цього престижного рейтингу вперше – й одразу зайняв 4-у стартову позицію серед усіх національних ЗВО. Крім того, ДНУ став єдиним представником дніпровських регіональних університетів у списку. Загалом серед світових освітніх закладів наш університет розташувався у групі 1201+.

       Times Higher Education World University Rankings – один із найвпливовіших рейтингів з оцінювання діяльності та досягнень університетів світу, який дозволяє проаналізувати сильні сторони освітніх закладів та скерувати увагу на збільшення ефективності їхньої роботи. Результати міжнародного рейтингу ЗВО за версією видання Times публікуються щорічно, починаючи з осені 2010 року. Оцінювання кожного закладу вищої освіти відбувається за допомогою 13 показників ефективності, які базуються на чотирьох основних метриках: викладання, дослідження, передача знань та міжнародні перспективи.

       Цьогоріч в THE World University Rankings були представлені 1 662 освітні заклади з 99 країн світу. Проаналізовано понад 108 мільйонів цитувань у більш ніж 14,4 мільйонах наукових публікацій майже 22 000 вчених у всьому світі. Загалом зібрано понад 430 000 точок даних з більш ніж 2 100 установ, які подали дані.

       Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара посів 10-е місце серед ЗВО України в авторитетному міжнародному наукометричному рейтингу The SCImago Institutions Rankings 2021 (SIR).

       Крім того, серед усіх 39 українських ЗВО (з 7533 навчальних закладів світу, представлених у SIR 2021) ДНУ виявився найкращим університетом України у галузях «Бізнес, менеджмент та бухгалтерський облік», «Економіка та фінанси», «Суспільні науки», а також посів четверту сходинку у галузях «Екологія» й «Сільськогосподарські та біологічні науки» і шосту – в галузі «Науки про Землю».

       Високі позиції у загальнонаціональному рейтингу від SCImago є визнанням наукового потенціалу та плідної роботи фахівців нашого університету. Адже в цьому впливовому ранжуванні ДНУ бере участь вперше – до 2020 року наукометричні показники Дніпровського національного університету до цього масштабного дослідження не входили.

       Ректор ДНУ професор Сергій Оковитий зазначив: «Проведена протягом останніх двох років ефективна робота зі структурування профілів науковців ДНУ у базах даних Scopus та Google Scholar значно збільшила об’єктивні показники нашого університету й призвела до того, що наукові здобутки вчених ДНУ стали відображатися і ранжуватися в таких престижних рейтингах. Зазначу, що, за методологією дослідження, до SCImago не можна подати заявку – ЗВО автоматично включається в даний рейтинг. Відтак, зазвичай учасниками рейтингу стають лише ті наукові заклади, які подолали прохідний бар’єр за публікаційною продуктивністю (мінімум 100 наукових робіт будь-якого типу, що індексуються в Scopus за останні п’ять років, що передують року публікації рейтингу). Виходячи з цього, можна прогнозувати, що в наступні роки наші показники будуть кращими і реально відображатимуть науковий потенціал ДНУ».

       The SCImago Institutions Rankings – це найбільший рейтинг навчально-наукових інституцій світу. Цей міжнародний наукометричний рейтинг оцінює науково-дослідну, інноваційну та соціальну складові діяльності близько 4 000 закладів вищої освіти світу, 1 200 науково-дослідних установ, понад 800 закладів охорони здоров’я та понад 170 приватних компаній, що займаються науково-дослідною діяльністю. Випускається він іспанською лабораторією SCImago щорічно із 2009 року. Для ранжування дослідницька група SCImago використовує дані виключно з незалежних джерел: бібліометричної бази даних Scopus, бази даних міжнародних патентів Patstat та вебометричні бази даних. Зокрема, рейтинг формується на основі 17 параметрів трьох різних груп індикаторів: Research (науково-дослідна робота: джерело даних – Scopus, сумарний ваговий коефіцієнт – 50%), Innovation (інноваційна діяльність: джерело даних – Patstat, сумарний ваговий коефіцієнт – 30%) та Societal Impact (соціальний вплив: джерела даних – Google і Ahrefs, сумарний ваговий коефіцієнт – 20%).

       Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара визнаний лідером дніпровського регіону у рейтингу впливовості університетів світу InfluentialSchools. Усього до світового рейтингу, складеного інформаційним порталом AcademicInfluence, у 2020 році увійшли 183 заклади освіти з України.

       Рейтинг InfluentialSchools складається групою науковців і фахівців з аналізу даних, які вже понад п’ять років оприлюднюють результати своєї роботи на сайті AcademicInfluence.

       Із погляду розробників рейтингу, будь-який ЗВО впливовий не самий по собі, а завдяки людям, які в ньому навчалися або працювали. Тобто впливовість університету оцінювалася саме через тих людей з вишу, які зробили значний внесок у певній галузі. При ранжуванні для уникнення будь-яких упереджень і маніпуляцій фахівці звернулися до машинного навчання й створили спеціальний алгоритм, за допомогою якого гідні уваги люди пов’язувалися з конкретними закладами вищої освіти, кафедрами та навчальними дисциплінами.

       Відповідно, найвпливовішими університетами України за 2000-2020 роки, за версією AcademicInfluence, були визнані: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Національний університет «Києво-Могилянська академія» (886 місце у світі), Львівський національний університет імені Івана Франка (915 місце у світі). Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара став першим серед ЗВО нашого регіону та 20-м в українському національному рейтингу.

       Загалом, у світовому рейтингу впливовості університетів лідирують Гарвардський (США), Лондонський (Велика Британія) та Стенфордський (США) університети.